Dopisování s Ronaldem Reaganem

13. srpna 2009 v 9:00 | František |  Jó Amerika
Měl jsem jednoho sběratelského koníčka.Nic moc.Ale bylo to před 25 lety v době informačního zatemnění.Sbíral jsem adresy zahraničních státníků ,herců a zpěváků.Sešítek s adresami byl malou jiskřičkou ,že jednou napíši někomu do VELKÉHO SVĚTA :
" Jak se u Vás máte?" A příjde mi odpověď:" No určitě líp než tam u Vás !" Ale doba byla taková ,že všechna psaní do zahraničí kontrolovali speciální agenti a dělali si u vašeho jména černé puntíky za každý dopis do kapitalistické ciziny.A na západ jsem měl 10 roků zákaz vycestovat, protože jsem znal podrobnosti o sovětské vojenské radiostanici R 140.
Ale přišel rok 1989.Zbourala se Berlínská zeď , odstranily se ostnaté dráty a svět se začal měnit.
Tak jsem v prosinci vzal sešítek s adresami a napsal novoroční blahopřání 40 známým lidem ze západu od nás ,třeba Phill Collinsovi ,Paul Mc Cartneyovi, Margaret Thatcherové,Ronaldu Reaganovi, M.Jacksonovi atd. a jednomu z východu ,to byl Michail Gorbačov.Moje snaha mě tehdy stála víc jak tisícovku a to byla polovina mého měsíčního platu.
Přešel nový rok 1990 a nic se nedělo.Tak jsem si říkal,že asi ještě někde v zapadlých sklepích estébáci pořád třídí naší poštu.Ale přišlo 25.ledna a dcera mi telefonovala do práce, že mi přišel domů dopis od amerického presidenta.No trochu to byl šok ,ale bylo to přesně tak.Obálka s vyraženým zlatým orlem nadepsaná OFFICE OF RONALD REAGAN s mojí adresou ukrývala poděkování za přání a blahopřání k úspěšnému novému roku s vlastnoručním podpisem.
Frantovi z Československa napsal k Novému roku pan Ronald Reagan z USA.


Ronald Wilson Reagan (6. února 1911 - 5. června 2004) byl americký politik a herec. Ve 30. až 60. letech byl hollywoodskou filmovou hvězdou, v letech 1967-1975 byl 33. guvernérem Kalifornie a v letech 1981-1989 byl 40. prezidentem Spojených států amerických.

Byla to jediná odpověď na moje odeslané novoročenky.Ale vydala za všechny ostatní.
Pro mne to byl velmi cenný důkaz , že tu máme opravdu svobodu.
Přišel rok 1991 a pan Reagan slavil v únoru 80. narozeniny.Nechal jsem si na ručně dělaný papír napsat v angličtině blahopřání k tomuto významnému životnímu jubileu pro pana Reagana.Vložil jsem to do velké obálky A4 a opatřil snad dvaceti různými poštovními známkami (aby se to jen tak nepřehlédlo ).V polovině února přišel další dopis ze Spojených států.Bylo to vyjádření díku za zaslané přání k narozeninám.Narozeninová oslava se vydařila a přispěl jsem k tomu i já svým dopisem.Zakončeno to bylo slovy :With warm best wishes and appreciation Ronald Reagan.
To je tedy můj příběh ,jak jsem si dopisoval s Ronaldem Reaganem.

František
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Tonic Tonic | 15. srpna 2009 v 18:33 | Reagovat

Jóó Amerika

2 Jana Jana | E-mail | 15. srpna 2009 v 19:15 | Reagovat

Ahoj..sleduji Tvé články  pečlivě.Moc  se mi to líbí.Přeji Ti  moc  pěkných  zážitků (hlavně  ze sobeckých důvodů)čím  víc  toho  uvidíš-tím  víc  toho napíšeš a já si pak  pěkně počtu.Tak pa a piš-(v úterý u nás pršelo a pak  byla  duha-hned  jsem  si  na  Tebe  vzpoměla)Jana

3 Vlasta Savageová Vlasta Savageová | 4. září 2009 v 17:24 | Reagovat

Ahoj Františku. Využila jsem Tvé nabídky podívat se do Tvého Blogu, :). Přečetla jsem si Tvůj článek. Moc se mi líbí. Zároveň mi připomněl mé vlastní "štrapáce" s našimi úřady a policií (tehdy SNB a STB), když já a můj manžel (Angličan) měli s nimi něco do činění. Byl to pro nás velmi těžký čas, ale ... přišel rok 1989 a vše je jinak. Zaplať Pán Bůh za to!! Díky za zajímavé čtení, měj se moc fajn a piš, piš.

4 František František | 26. října 2009 v 21:15 | Reagovat

Děkuji Janě i Vlastě za hezká slova .V šuplíku je připraveno na další článečky-povídky ze života mého.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama