Srpen 2010

Zkamenělé stopy

10. srpna 2010 v 9:00 | František |  Záhady
Měl jsem poslední den dovolené a napadlo mě zajít na druhou stranu ostrova,kam téměř nikdo nechodil.Náhodného návštěvníka mohla odradit špatná,neudržovaná cesta podle moře .Tu jsem překonal.Pak se objevil zápach odpadků, někde nablízku musela být skládka.Šel jsem vytrvale dále . Až se objevily výstražné tabule " Varování -zóna smrti " s lebkou a skříženými hnáty . Dokonce ve dvou jazycích.Tady jsem znejistěl.Počkal jsem opodál a pozoroval domorodce.Ti ale tudy procházeli s ručníky a slunečníky na mořské pobřeží bez zastavení. Tak jsem šel za nimi. Přišel jsem na úzkou kamenitou pláž ,která se lišila od té naší turistické .
Mořské pobřeží tady nebylo udržované. Kolem cesty byl vysypaný stavební odpad,cihly, obkladačky,suť. Do moře zasahovala dlouhá mola ,ktrá sloužila jako vlnolamy.Na molech i na pobřeží ležely obrovské kamenné kvádry více jak metr vysoké , chránily pobřeží před náporem mořských vln.Vylezl jsem na sluncem rozpálené kvádry u pobřeží a šel po nich .Po chvíli jsem zjistil,že to nejsou obyčejné kameny ,ale vytěžené v lomu a zřejmě na ostrov dovezené lodí.A v mnoha kamenech byli znát zkamenělí mořští živočichové.To mě zaujalo a začal jsem si kameny fotit a natáčet kamerou.Byly tam zastoupeny pískovce ,mramor i žula.
Na jednom pískovcovém kameni jsem objevil lidskou stopu.Prohlížel jsem ji ze všech stran ,jestli to není jen hra světla.Byl to jasný otisk chodidla levé nohy dlouhý asi 12 centimetrů.Palec byl společně s ostatními prsty.Kdyby otisk patři lidoopovi ,palec by byl od ostatních prstů odchýlen.Kámen byl složením z pískovce a křídy.Mohl vzniknout v době třetihor.Ty ale končily před 2 miliony let.Člověk se měl objevit na Zemi před 200 tisíci lety.Ten kdo zanechal stopu ve zkamenělém písku musel být současníkem dinosaurů!Překvapeně jsem zíral na kámen, když jsem zhruba 50 cm od malé stopy objevil otisk většího chodidla.Na délku měřilo 18 cm. Adam a Eva, kteří se procházeli blátivým pobřežím třetihor a zanechali nám tu svojí vizitku.
Prohlédněte si fotografie a napište mi co si o tom myslíte.
Setkání s filmovou STAR

6. srpna 2010 v 23:51 | František |  VIP
Procházky po mořském pobřeží byly pro mně příjemným začátkem každého dne.Ráno jsem vstal dříve a mohl jsem vidět nevšední východ slunce .V mlžném oparu se v dálce na hladině moře nejdříve objevil růžový obláček.Ten se změnil v červenou kouli ,která se vynořovala nad obzorem z vody a její barva se postupně měnila na zlatou.Mořská hladina s každou přicházející vlnou přinášela zlaté světlo k pobřeží.Sluneční paprsky mně po chvíli polechtaly po tváři. A já šel na procházku po pláži, kde ráno nebylo živáčka.Moje nohy zanechávaly v písku otisky, které se za chvíli rozpustily v mořské vodě.Mohl jsem pozorovat malé kraby ,které přinesla vlna na pobřeží a další je vrátila zpět.V dálce na obzoru pluly rybářské lodě.Další horký letní den mohl začít.
Jednoho červencového rána ale vše bylo jinak.Večer před tím byla bouřka. Ráno moře připravilo písečným plážím pěkné překvapení.Na břehu leželo množství stromů,větví a prken. Mezi tím byly zbytky rybářských sítí, velké plastové bóje ,plastikové barely a pet lahve.Všechno bylo dobarveno zelenými chaluhami.Tentokrát se nedalo jít na procházku mořskou vodou.Byla kalná a plná odpadků.Šel jsem tři kilometry po pobřeží a říkal si kdo tohle bude uklízet.
Vtom jsem ho uviděl . Filmovou STAR . Bylo to za zónou placených pláží.V místech kde mořské vlny vyplavily na pobřeží největší množství odpadků a větví.Poznal jsem ho hned na první pohled. Filmový hrdina,který hrál ve známém filmu po boku Toma Hankse.Ve filmu ale skončil tragicky, když spadl z voru a odnesl jej mořský proud. A já měl to štěstí, že jsem ho potkal na italském pobřeží. Bílý ,kulatý ,trochu odřený,mořské vlny si s ním pohazovaly ,ale byl to určitě ON.
TROSEČNÍK PAN WILSON.