Červenec 2017

Poučíme se od přírody?

15. července 2017 v 7:07 | František |  téma týdne
Jel jsem zkratkou přes les do sousední vesnice.Na konci lesa jsem uviděl uprostřed silnice 5 malých černých chlupatých zvířátek.Každé by se vešlo do dlaně.Zastavil jsem jsem tak 20 m od nich a pozoroval jak vesele dovádí.Po chvilce vyběhla z trávy jejich černě zabarvená máma.Postavila se na zadní tlapky ,jako to dělají surikaty a chvilku pozorovala moje auto.A najednou začala bleskově uklízet mladé ze silnice do příkopu. Nestihl jsem ani zapnout foťák. Myslel jsem,že to byla lasice podle podlouhlého těla,ale neměla pro lasičky typickou světlou náprsenku.
Byl to norek americký. Teď už vím ,že je to obávaný predátor,který se u nás nekontrolovatelně rozšířil útěkem nebo vypuštěním z chovů kožešinových zvířat .
Likviduje nám celé původní populace užovek, žab,raků a vodních ptáků.
V současné době se odhaduje , že tu je až 100 tisíc těchto nežádoucích imigrantů, kteří působí na naší přírodě značné škody . Jejich odstranění bude náročné , ne-li nemožné vzhledem k počtu mláďat,která se ročně množí geometrickou řadou. Je to na první pohled roztomilé zvířátko, není tady ale vůbec žádoucí.
Nepřipomíná vám to něco?
Jen abychom nedopadli podobně........